Konec kmotrů v Čechách!

Autor: Matúš Nakata | 13.6.2013 o 19:05 | (upravené 13.6.2013 o 19:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  50x

Alebo len upratovanie nepotrebných bábok politického divadla? Ako prudký vietor Tureckej búrky k nám v týchto dňoch zavial ďalší poryv zmeny. V susednom Česku asi prišli na spôsob ako si plniť svoje pracovné povinnosti. Najmä teda v najvyšších radoch polície a prokuratúry sa asi včera musel zjaviť sám Ježiš. Alebo je všetko inak?

 idnes.cz

Čistka hodná medzinárodného uznania

Polícia rozbehla mamutiu akciu. Útvar na odhaľovanie organizovaného zločinu si môže skutočne gratulovať. Do rúk sa im od včerajšieho večera dostali esá v Nečasovom rukáve ako riaditeľka jeho kabinetu Jana Nagyová, Roman Boček alebo vrchný veliteľ českých vojenských spravodajcov Onřej Páleník. Okrem toho približne 400 príslušníkov pod vedením Olomouckého vrchného štátneho zastupiteľstva „nabehli ráno do domu známeho lobistu Iva Rittiga, či ďalšej vplyvnej šedej eminencie stovežatej Romana Janoušek-a.

Na prvý pohľad vynikajúca práca českej výkonnej moci. Polícia musí mať v rukách tvrdé a nespočetné fakty o zákulisnom dianí v najvyšších kruhoch. Raziu takéhoto typu a rozsahu si totiž len tak sudca nenechá na krku. Ide o ľudí obratných v práve, v jeho skulinkách, a možnostiach ako sa vyhnúť spravodlivosti. Každý z nich má právnika- špecialistu na politické právo, na to, ako pri odhalení korupčnej a klientelistickej aféry vedia obratne korčuľovať medzi paragrafmi. Z uvedeného je teda jasné, že sú len dve možnosti ako polícia k tomuto úlovku dospela.

1. SSpirituálny zážitok na vrchnej prokuratúre a obrovské vyšetrovanie

Podľa môjho menej pravdepodobná verzia, podľa ktorej si kompetentní v českej justícii a polícii uvedomili čo je ich povinnosťou. Hájiť záujmy občanov a chrániť ich bezpečnosť a slobodu. Ak je tento zásah vyslovene internou misiou v českej polícii, klobúk dole. Na to, aby boli policajti schopní začať takúto raziu, mrzí ma, že sa momentálne nenachádzam v Prahe a nemal som možnosť zažiť ten celomestský šok dnes ráno, muselo bežať interné vyšetrovanie aj niekoľko rokov. Vyčkávať na najdrobnejšiu chybičku tých najšikovnejších podvodníkov, pravá politická mačka a myš.

V prvom rade musel vyšetrovateľ presne vedieť kde, kedy a o čom budú zainteresovaní jednať. Musel sa hrabať v neprebernej kope spisov, dokumentov, vyhlásení, zmlúv a právnych predpisov. Musel si dávať pozor, na to ako a kedy kontaktuje svojich „insiderov“, ako prebiehajú jednotlivé úkony vyšetrovania. Pracovať v absolútnom tichu, kamufláž, najmä politická, tu musela byť na dennom poriadku.

S nepreberným množstvom takýchto dôkazov bolo potrebné si zaistiť povolenie na takýto zásah. Netreba zabúdať, že akýkoľvek relevantný dôkaz nadobudnutý metódou, ktorá sa prieči s internými predpismi polície ČR a zákonmi či ústavou je neprípustný. A samozrejme, problém číslo jedna, ako nedopustiť aby nespočetné množstvo vášho strachu a driny nevyšlo nazmar. Nielen nájsť sudcu, ktorý povolenie na raziu podpíše, nie, to je len polovica úspechu. A v prípade, že disponujete takou kopou materiálu, aj jednoduchšia. Nie omnoho zložitejšie je nájsť sudcu, ktorý zostane lojálny právu nie svojej peňaženke. Nájsť sudcu, ktorý nevynesie informácie o záťahu von.

2. VVíťaz z pozadia. Teraz žne ovocie

Nemyslím. S ohľadom na realitu, na skutočnosť, v ktorej dnes žijeme, mám iný pocit. Myslím si totiž, že takéto informácie, aké viedli k tak rozsiahlej čistke politických špičiek, musel mať niekto zainteresovaný. Niekto, kto možno aj stál na druhej strane barikády, ale vlastne patril do toho istého zlodejského košiara. Niekto kto roky mlčal. Niekto pre koho je Nečas symbolom vlastnej politickej prehry.

Jedno darmo. Komunisti vždy vedeli hrať politické hry par excellence. Možno neboli tak šikovní a rafinovaní vo vymývaní mozgov ovčanov ako kapitalisti, no politiku robiť vedeli. A vedeli, že v politike je najlepší nôž ten od chrbta. Vedeli, že na vhodnú príležitosť sa počkať oplatí.

A tak si Miloš rafinovane počkal. Počkal rok, počkal dva, čakal celú večnosť. Čakal kým ľudia, otupení televízorom a svojimi problémami zabudnú na to kto vlastne je. Aby potom vstúpil späť ako muž ľudu. Ako pravý sociál. Ako bežný občan, ktorý sa nemôže pozerať ako sa rúti jeho národ do lobistických rúk.

S prehľadom vyhral nad „modrokrvým“ Kájom. Ten nemal u Čechov šancu. Hrabě totiž reprezentuje všetky stránky minulosti, ktorými Česi opovrhujú. A tak si náš víťaz z radov robotníkov mohol vychutnať oslavy do sýta, aj pri tej parádnej korune, ktorú konečne videl naživo. A keby niečo, tak pán prezident je náchylný na virózy.

A tak si môže mädliť ruky. A pozerať sa ako sa Petříkovi rúca jeho hrad z piesku zatiaľ čo Miloškovi ten jeho stráži naivita bežného človeka. Môže si zatlieskať, roky nechal slobodne Nečasa robiť si čo chcel. ČSSD nebolo schopné po trápnom prevalení Paroubkovho absolutivizmu pozliepať akúkoľvek alternatívu, kritiku pravice. Nečas mal žezlo a ostatní pravičiari sa tiež najedli zbytkov. Dnes je tomu koniec. A na Hradčanoch možno bude pokračovanie Tekkno party, ktorú Jirka pred rokmi nechal rozohnať. Veď keď už sa tak darí, nech majú aj anarchisti aspoň trochu radosť.

Na rade je spravodlivosť

 

Nech je to akokoľvek, s touto vetou jedného českého bloggera sa nedá nesúhlasiť. Akokoľvek sa už vyšetrovateľ k prípadu svojho života dostal, zhostil sa ho statočne. Ako pravý muž. S odhodlaním, bez korupcie, a s nasadením všetkého čo bolo po ruke. Bola by škoda zničiť takýto výkon polície „procesnými chybami“ stratenými dôkazmi či náhlym onemením svedkov. To je úloha, vďaka ktorej sa do diania dostáva každý Čech. Iba oni, svojim záujmom o kauzu, pozorným sledovaním priebehu vyšetrovania, môžu zabezpečiť, že Češi sa zapíšu do histórie politiky raz a navždy obrovským písmom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?